Audyt SEO – czym jest i dlaczego jest wykonywany?

W dzisiejszych czasach użytkownicy poszukują informacji o firmach, produktach i usługach przede wszystkim w wyszukiwarce internetowej. Oznacza to konieczność pozycjonowania strony w celu uzyskania jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Proces pozycjonowania składa się z wielu etapów. Pierwszym z nich jest audyt SEO. Stwierdzić trzeba, że bez niego dalsze pozycjonowanie strony internetowej nie ma większego sensu. Czym zatem jest audyt SEO i dlaczego jest tak ważny?

Czym jest audyt SEO?

W dzisiejszych czasach użytkownicy poszukują informacji o firmach, produktach i usługach przede wszystkim w wyszukiwarce internetowej

Algorytm wyszukiwarki internetowej, tworząc ranking pozycji, bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Oznacza to, że pozycjonowanie strony rozpocząć należy od jej dopasowania do wymagań wyszukiwarki. W tym celu agencja SEO tak jak Seodot zawsze na początku wykonuje audyt strony internetowej pod kątem tego, czy jest dopasowania do wymagań wyszukiwarki. Na podstawie wykonane audytu wprowadzane są określone zmiany na stronie internetowej. Wprowadzane poprawki mają na celu lepsze dostosowanie strony do wymagań algorytmu wyszukiwarki. Śmiało, można powiedzieć, że bez audytu SEO dalsze pozycjonowanie strony nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Bardzo ważne jest zatem, aby audyt przeprowadziła doświadczona w tym zakresie agencja SEO.

Jakie elementy strony analizowane są w trakcie audytu SEO?

Audyt SEO podzielić można na kilka etapów. Na początku przeprowadzana jest analiza techniczna strony internetowej. Mowa tutaj o sprawdzeniu takich elementów jak kod strony, meta danych oraz całej struktury strony. Drugi etap to analiza opublikowanych na stronie treści. W tym przypadku sprawdza się, czy treści, które znajdują się na stronie internetowej, są wartościowe i unikalne oraz czy zawierają odpowiednie frazy kluczowe. Na koniec analizowane są linki przychodzące do strony. Polega to na sprawdzeniu, ile linków prowadzi do strony oraz jaka jest ich jakość.

Kiedy przeprowadzić audyt SEO?

Audyt SEO podzielić można na kilka etapów

Agencja SEO powinna wykonać audyt strony internetowej tuż po zakończeniu prac związanych z tworzeniem witryny. Najlepiej, aby audyt przeprowadzony został jeszcze zanim strona zostanie opublikowana w sieci. Audyt SEO często warto wykonać także już po zaistnieniu strony w internecie. Powodem mogą być nagłe spadki pozycji w wynikach wyszukiwania. Wykonanie audytu może w takim przypadku dać odpowiedź na pytanie, z czego spadki te wynikają. Algorytm wyszukiwarki często się zmienia. Dlatego też należy systematycznie sprawdzać, czy strona jest właściwie dostosowana do wymagań wyszukiwarki. Dzięki temu nie ryzykuje się spadku pozycji.